Sigurnost i zaštita na internetu

Internet djeci može poslužiti kao izvanredno sredstvo komuniciranja i učenja ukoliko se koristi pametno. Stoga je preporučljivo popričati s djetetom o internetu i utvrditi pravila njegova korištenja. Računala koja imaju pristup internetu uvijek treba držati na vidljivom mjestu. Djetetu treba omogućiti da samo razvije potreban oprez njegova korištenja. Interes roditelja i njihova uključenost u djetetove aktivnosti korištenja interneta najučinkovitiji su način zaštite.

Kako djeca koriste Internet

Djeca se spajaju na internet pomoću osobnog računala, mobitela i igraćih konzola kod kuće, u školi, kod prijatelja. Koriste internet pri rješavanju domaćih zadaća, igraju razne igrice, objavljuju fotografije, filmiće, pišu blogove, šalju instant poruke i elektroničku poštu. Internet djeci omogućava druženje, kreativnost i zabavu, ali pritom je bitno napomenuti njegovo usmjereno i pametno korištenje. Pametno korištenje interneta podrazumijeva donošenje pametnih odluka i izbjegavanje opasnih situacija. Treba prihvatiti nove moderne tehnologije i prednosti koje one donose za Vaše dijete. Učite zajedno s Vašim djetetom i budite upoznati s načinom kojim se koristi Internetom.

Pomognite djetetu

Postoje razna sredstva pomoću kojih možete pročistiti internetski sadržaj kojim se Vaše dijete može koristiti i na taj način zaštititi dijete od sadržaja nepoželjnih i neprimjerenih njihovoj dobi. Internet i njegove mogućnosti pružaju puno Vašem djetetu, ali potrebna je i roditeljska kontrola. Navest ćemo nekoliko savjeta koji mogu pomoći Vama i djetetu pri korištenju interneta.

• Otkrivajte internet zajedno.
  • Dogovorite pravila pristupa i korištenja interneta kroz zajedničko upoznavanje i korištenje interneta.
  • Potaknite dijete na zaštitu osobnih podataka.

Vaše dijete treba biti svjesno kada i kome može otkriti osobne podatke i to može biti od neprocjenjive važnosti. Vrlo je bitno da dijete zna kako ne može vjerovati svemu što pročita na internetu. Razgovarajte sa svojim djetetom o rizicima „chata“ i mogućim velikim opasnostima prilikom potencijalnih susreta s nepoznatim osobama koje je Vaše dijete upoznalo na taj način. Prilikom takvih susreta uvijek bi trebala biti nazočna osoba kojoj Vi vjerujete.
Ne smijete biti prestrogi pri zabranama i ograničavanjima korištenja Interneta.
Ukoliko ste previše kritični i previše strogi pri zabranama i stvaranju granica korištenja interneta, može se dogoditi da se Vaše dijete počne koristiti internetom u tajnosti i bez Vaše kontrole.

(tekst većinom preuzet sa stranica Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti)

PRIRUČNICI

Priručnik za roditelje o sigurnijem internetu za djecu i mlade - Povodom Dana sigurnijeg interneta 2012., koji se obilježava 7. veljače, udruga Suradnici u učenju pripremila je Priručnik za roditelje. U priručniku za roditelje roditelji mogu pronaći opće savjete, malo složenije savjete, podsjetnik da ne zaboravite razgovarati s djecom te važne informacije o društvenim mrežama.

Zaštitite privatnost na Facebooku - U brošuri Nacionalnog CERT-a pod nazivom saznajte sve informacije vezane uz izlaganje opasnostima prilikom postavljanja osobnih podataka i sadržaja na najpopularniju društvenu mrežu te kako podesiti svoj profil na Facebooku tako da čuva privatnost vaših osobnih podataka, fotografija i kontakata.

Sigurnije na internetu - vodič za računalne laike koji pomaže prepoznati opasnosti i aktivno se zaštititi. Pokriva najpopularnije usluge, kao što su društvene mreže (Facebook) i dijeljenje datoteka (BitTorrent), a posebno se fokusira na izbjegavanje prijevara te zaštitu privatnih i osjetljivih podataka.

Netiquette“ i E-bonton - Kako se „ponašati“ u „novom“, virtualnom svijetu? Koja su pravila lijepog on-line ponašanja? Odgovore na brojna pitanja o bontonu na internetu potražite na ovim mrežnim stranicama.

Istraživanje o iskustvima i ponašanjima djece na Internetu i na društvenoj mreži Facebook

Autor: knjiznica bukovac, 27. 6. 2016.

Hrabri telefon i Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba proveli su nacionalno istraživanje o iskustvima i ponašanjima djece i mladih na društvenoj mreži Facebook i Internetu općenito, te o povezanosti tih iskustava s njihovim osobnim i psihološkim karakteristikama te navikama sigurnog korištenja Interneta.

Istraživanje je provedeno na uzorku od 1489 djece i mladih u dobi od 11 do 18 godina. Sudionici istraživanja su djeca od petog razreda osnovnih škola do drugog razreda srednjih škola. Istraživanjem je obuhvaćen reprezentativni uzorak u urbanim i ruralnim sredinama na području čitave Hrvatske.

Pogledajte rezultate provedenog istraživanja.

ANKETE

ANKETA ZA SVE UČENIKE ZA KRAJ ŠK.GOD. 2016./2017.

ANKETA ZA UČITELJE ZA KRAJ ŠK.GOD. 2016./2017.

VREMENIK PROVJERA

Prije podne