2014-11-17 15:08:38

Mali vrtlari - kutak začinskog bilja

Male vrtlarice sade začinsko bilje. Školom se šire opojni mirisi začinskog bilja: metvice, smilja, ružmarina i kadulje. U nastavku pročitajte više o začinskom bilju i naučite nešto novo! Pogledajte kako je nastao naš školski kutak začinskog bilja.

ZAČINSKO  BILJE

Začinsko je bilje veoma pogodno i jednostavno za uzgoj. O njemu ne trebate previše brinuti - pružite li mu osnovno, ono će se samo pobrinuti za sebe.Osim što djeluje ukrasno, začinsko je bilje veoma aromatično i korisno u svakodnevnoj pripremi jela. Uz sve ovo, već se stoljećima koristi u ljekovite i terapeutske svrhe prilikom liječenja duše i tijela.

1.POVIJEST  ZAČINA 

Razni narodi su od davnina koristili začine tj. ljekovito i začinsko bilje na različite načine, upoznavajući se sa njihovih osebujnim svojstvima. Najstariji način njihovog korištenja je bio za čuvanje svježine (konzerviranje) i za mumificiranje, s obzirom da eterična ulja začinskog bilja onemogućavaju razvoj mikroorganizama u hrani, te njeno raspadanje, što je u davno vrijeme (prije pojave hladnjaka) bilo od velike važnosti.

2.ZAČINSKO  BILJE  U  KULINARSTVU

Uporaba začina i začinskog bilja u kuhanju i pripremanju hrane ima vrlo dugu povijest. Začini su se nekoć upotrebljavali kako bi se smanjio miris ne baš svježe hrane ili za popravljanje okusa, ne baš ukusne hrane. No, danas kada začini i začinsko bilje više nisu toliko skupi, kao što su nekad bili i kada si ih može priuštiti svako prosječno domaćinstvo, teško je uopće zamisliti kuhanje bez njih. Jer, začini i začinsko bilje će svojom raznolikošću mirisa, okusa i boja oplemeniti svako jelo i učiniti ga posebnim. Danas se začini koriste ne za prikrivanje loše kakvoće hrane, nego za pojačavanje njezina okusa i gastronomskog doživljaja i uživanja u hrani. Začini se dodaju većini slanih jela tijekom kuhanja kako bi se obogatio okus ili pak jednostavno kao ukras gotovom jelu. I slatkim se jelima također mogu dodavati začini i začinsko bilje poput metvice i matičnjaka; teško je uopće zamisliti pečenje božićnih kolačića bez cimetakardamomavanilije.

3.ZAČINSKO  BILJE  U MEDICINI  I  KOZMETICI

Začini osim u kulinarstvu, imaju mnogostruku korist, pa se koriste i u medicinske svrhe (najstarija upotreba), u smislu mogućnosti spriječavanja mnogih bolesti današnjice, kao što visoki krvni tlakprehlade, snižavanje šećera, snižavanje masnoća, poboljšanja probave, čišćenje organizma, umirujuće djelovanje, te ostalih zdravstvenih tegoba današnjeg vremena i načina života.Koriste se svi dijelovi biljaka, a najčešće cvjetovi (bazga, hibiskus, lavanda, kamilicalipaneven, sljez, smiljevrijesakmatičnjak), listovi (breza, bršljangavezkoprivakupina, lovor, maslačak, maslina, ružmarin, mravinac, peršin, sljez, zeleni čaj, čičak), te plodovi (anis, borovica, brusnica, gorušica, kim, komorač, korijandar, lanšipaktrnina), za tretmane lica i tijela, kao pilinzi, kreme, tonici, losioni, puderi (npr. od cimeta ), za sjaj i održavanje kose, u aromaterapiji (esencijalna ulja) i za osvježavajuće kupke (vodica mađarske kraljice, limun, lavanda, ostali citrusi, ružmarin, anis). Znanje o biljkama daje nam danas mogućnost da kontrolom i njihovim odabirom pomičeno granice njihove upotrebe, što je nekad bilo samo u službi zdravlja i osnovne prehrane. Zbog svega navedenog, nije naodmet imati začinsko bilje u svom vrtu ili domu.

učiteljica Sanja Trifunovski


Osnovna škola "Bukovac" Zagreb