Svjetski dan svjesnosti o autizmu obilježava se svake godine 2. travnja s ciljem podizanja svijesti o poremećaju iz spektra autizma (PSA) te promicanja boljeg razumijevanja i podrške osobama s autizmom. Ovaj dan proglasila je Opća skupština Ujedinjenih naroda 2007. godine kako bi se potaknula inkluzija i poboljšali uvjeti života osoba s autizmom širom svijeta.
Što je autizam?
Autizam je neurorazvojni poremećaj koji utječe na komunikaciju, socijalne interakcije i ponašanje. Simptomi variraju od blagih do ozbiljnih i uključuju poteškoće u verbalnoj i neverbalnoj komunikaciji, ograničene interese te ponavljajuće obrasce ponašanja. Iako uzroci autizma nisu u potpunosti poznati, istraživanja sugeriraju da su genetski i okolišni faktori ključni u njegovom razvoju.
Važnost obilježavanja Svjetskog dana autizma
Obilježavanje ovog dana prilika je za podizanje svijesti javnosti o izazovima s kojima se suočavaju osobe s autizmom i njihove obitelji. Također, potiče se društvo na stvaranje inkluzivnijeg okruženja koje omogućuje osobama s autizmom da se osjećaju prihvaćeno i ravnopravno. Organiziraju se razne kampanje, edukativni programi, tribine i humanitarne akcije kako bi se naglasila važnost ranog prepoznavanja autizma, pružanja odgovarajuće podrške te osiguravanja kvalitetnog obrazovanja i zapošljavanja osoba s autizmom.













