E-materijali

E-materijali su materijali u elektroničkom obliku. U nastavku su navedeni elektronički časopisi, elektroničke knjige i priručna građa u elektroničkom obliku, radijske priče i e - katalozi. Nadamo se da ćete pronaći nešto zanimljivo i korisno za sebe.

SADRŽAJ:

ELEKTRONIČKI ČASOPISI

• Drvo znanja - enciklopedijski časopis za mlade

• Edupoint - časopis za poticanje informacijske pismenosti

• Enter - informatički časopis

• Hrvatski časopis za odgoj i obrazovanje - međunarodni recenzirani časopis otvoren znanstvenicima iz svih polja edukacije i srodnih znanosti

• Mak - časopis s temama iz područja religije

• Matka - časopis s temama iz područja matematike

• Poučak - časopis s temama iz područja matematike

• Matematičko-fizički list

• Metodički obzori - časopis za odgojno-obrazovnu teoriju i praksu

• Metodika - časopis za teoriju i praksu metodika u predškolskom odgoju, školskoj i visokoškolskoj izobrazbi

• Meridijani - časopis s temama iz područja geografije

• Napredak - časopis za pedagogijsku teoriju i praksu

• National geographic - hrvatsko izdanje

• Priroda - mjesečnik za popularizaciju prirodnih znanosti i ekologije

• Školske novine - tjednik za odgoj i obrazovanje

• Zrno - časopis za obitelj, vrtić i školu

• Portal znanstvenih časopisa RH (Hrčak) je centralni portal koji na jednom mjestu okuplja hrvatske znanstvene i stručne časopise koji nude otvoreni pristup svojim radovima ili minimalno bibliografskim podacima i sažecima svojih radova.

ELEKTRONIČKE KNJIGE

Lektire na internetu - oko 300 knjiga, te obilje multimedijskih sadržaja, kao što su zvučni zapisi i video materijali. Za dostup eLektirama potrebno je imati aktivan elektronički identitet (korisničku oznaku) u AAI@EduHR sustavu. Učenici i učitelji je mogu dobiti u informatičkom kabinetu.

Popis dostupne eLektire po razredima

Lektira i slikovnice za čitanje u slobodno vrijeme (1. - 2. razred)

Naša ZolaZola i ErikZola i Erik u šetnji gradomZola odlazi u mirovinu

Lektira i djela za čitanje u slobodno vrijeme (3. i 4. razred)

Slikovnice na engleskom jeziku

Lektira i djela za čitanje u slobodno vrijeme (5. - 8. razred)

E-PRIRUČNA GRAĐA

ENCIKLOPEDIJE NA INTERNETU

• Hrvatska enciklopedija - temelji se na knjižnom (tiskanom) izdanju koje je objavljeno u 11 svezaka od 1999. do 2009. godine, na ukupno 9272 stranice velikog enciklopedijskog formata. Opća je enciklopedija jer sažima i usustavljuje ukupno znanje, a nacionalna je ne samo po nazivu i jeziku kojim je napisana nego i po tome što potpunije i opsežnije od drugih svjetskih općih enciklopedija predočuje činjenice o Hrvatskoj, njezino naslijeđe i dostignuća, povijest i suvremenost.
  • Proleksis enciklopedija - prva hrvatska opća i nacionalna enciklopedija u elektroničkom izdanju; besplatno dostupna članovima Hrvatske akademske i istraživačke mreže CARNet (podatke tražiti u informatičkoj učionici)

• Enciklopedija Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža

LEKSIKONI NA INTERNETU

• Hrvatski obiteljski leksikon - univerzalan je tip leksikografskoga djela namijenjena najširem krugu korisnika. Iz nepregledne količine znanja i informacija izdvaja i obrađuje ono što najviše odgovara potrebama modernoga čovjeka.

• Hrvatski biografski leksikon - opsežno je i cjelovito biografsko i bibliografsko leksikografsko izdanje. Sadržava iscrpne životopise Hrvata koji su ostavili znatan trag u svojoj zemlji i svijetu, životopise pripadnika drugih naroda koji su sudjelovali u javnom životu hrvatskih zemalja, opis okolnosti u kojima su stvarali te očitovanja o njihovu djelu.

• Filmski leksikon - vješto je napisan pojmovnik i osobnik svijeta filma. Nastao je u duhu Filmske enciklopedije, u odnosu na koju je obogaćen obradom pojedinačnih filmskih djela.

PRAVOPIS

RJEČNICI

• Hrvatski jezični portal - zajednički projekt Novog Libera i Srca. Većini riječi u bazi pridodani su izvedeni oblici, tj. gramatička razrada. Sadrži preko 100 000 osnovnih riječi.

JEDNOJEZIČNI RJEČNICI

DVOJEZIČNI RJEČNICI

VIŠEJEZIČNI RJEČNICI

• EU-dictionary - zastupljeni jezici: engleski, njemački, talijanski, španjolski, francuski, nizozemski, švedski, finski, japanski, latinski

• Logos dictionary - zastupljena 22 jezika, citati, online knjižnica, te dječja knjižnica u kojoj su dostupne priče popraćene audio zapisom.

INFORMATIČKI RJEČNIK

• Megabajt - besplatni online informatički rječnik na hrvatskom jeziku

ATLASI

PRIRUČNICI

• Priručnik za roditelje o sigurnijem internetu za djecu i mlade - Povodom Dana sigurnijeg interneta 2012., koji se obilježava 7. veljače, udruga Suradnici u učenju pripremila je Priručnik za roditelje. U priručniku za roditelje roditelji mogu pronaći opće savjete, malo složenije savjete, podsjetnik da ne zaboravite razgovarati s djecom te važne informacije o društvenim mrežama.

• Zaštitite privatnost na Facebooku - U brošuri Nacionalnog CERT-a pod nazivom saznajte sve informacije vezane uz izlaganje opasnostima prilikom postavljanja osobnih podataka i sadržaja na najpopularniju društvenu mrežu te kako podesiti svoj profil na Facebooku tako da čuva privatnost vaših osobnih podataka, fotografija i kontakata.

• Sigurnije na internetu - vodič za računalne laike koji pomaže prepoznati opasnosti i aktivno se zaštititi. Pokriva najpopularnije usluge, kao što su društvene mreže (Facebook) i dijeljenje datoteka (BitTorrent), a posebno se fokusira na izbjegavanje prijevara te zaštitu privatnih i osjetljivih podataka.

• „Netiquette“ i E-bonton - Kako se „ponašati“ u „novom“, virtualnom svijetu? Koja su pravila lijepog on-line ponašanja? Odgovore na brojna pitanja o bontonu na internetu potražite na ovim mrežnim stranicama.

• Priručnik za učenje i poučavanje (za učenike) - izd. Agencija za odgoj i obrazovanje

• Priručnik za učenje i poučavanje (za nastavnike) - izd. Agencija za odgoj i obrazovanje

RADIJSKE PRIČE

E - KATALOZI