Roditeljski sastanak šestaša

Autor: knjiznica bukovac, 30. 1. 2017.

RODITELJSKI SASTANAK ZA RODITELJE UČENIKA 6. RAZREDA ODRŽAT ĆE SE U ČETVRTAK 2.2.2017. U 18.00 SATI.

Više o temi sastanka pročitajte u nastavku.

Projekti MAH 1 i 2

"MOGU, AKO HOĆU"

- nositelji: djelatnici Policijske uprave Zagrebačke

- predavanja za roditelje i učenike 6. razreda

Radi se prvenstveno o preventivnoj akciji Ministarstva unutarnjih poslova kojom se kroz različite aktivnosti stanovništvo, a posebno djecu i mlade, želi potaknuti na zbližavanje i bolju suradnju s policijom.

Program "MOGU, AKO HOĆU 2" ili MAH-2 provodi se u prostorima osnovnih škola, a u edukaciji roditelja, uz policijske službenike, sudjeluju i razrednici učenika šestih razreda, kao i stručni suradnici.

"MAH 2" ima za cilj povećati informiranost i znanje roditelja u svezi sa zloporabom droga, te rizicima za razvoj bolesti i ovisnosti. Službenici policije upoznaju roditelje sa strategijom djelovanja policije u zajednici, statističkim podacima o trendovima zloporaba droga, policijskim postupanjem u situacijama kad se maloljetne osobe zateknu s drogom, te zakonskim i drugim posljedicama zloporabe opojnih droga. Osim edukacije, policijski službenici nastoje skrenuti pozornost roditelja na njihovu odgovornost za djecu i potaknuti veću aktivnost roditelja u odgoju djece kako bi na vrijeme prevenirali neprihvatljiva ponašanja. Osim o ilegalnim drogama, edukacija obuhvaća i legalna sredstva ovisnosti (duhan i alkohol). Roditeljima policija ukazuje na važnost pozitivnih roditeljskih stavova o zdravom načinu života i slici koju stvaraju vlastitim ponašanjem.

Statistički podaci ukazuju da zloporabu droga prate i druga neprihvatljiva ponašanja. Tako se u gradu Zagrebu bilježi porast razbojstava i razbojničkih krađa, čiji su počinitelji mlađe osobe. Zamjetan je i trend porasta vandalizma. Roditelji se upoznaju s posljedicama vandalizma, policijskim postupanjem i zakonskim posljedicama ugrožavanja imovine i tjelesnog integriteta ljudi.

Najčešća pitanja i komentari roditelja odnose se na unapređenje komunikacije, odnosno suradnju policije i građana, s ciljem uključivanja cijele zajednice u preventivne aktivnosti namijenjene suzbijanju zloporabe droga.

Na kraju edukacije roditelji popunjavaju anonimni anketni upitnik, temeljem kojeg će se, u suradnji sa stručnjacima Policijske akademije, provesti evaluacija. Preliminarnim pregledom ispunjenih upitnika razvidno je da roditelji podržavaju ovaj oblik edukacije i smatraju potrebnim pojačati uključenje policije u preventivne aktivnosti, uz redovne poslove na represiji, odnosno smanjenju dostupnosti i ponude droge.

Najčešći komentari i prijedlozi roditelja:

više druženja roditelja, djece i policije,
ovakvi kontakti trebali bi biti češći i neposredniji,
ovakvim oblikom edukacije roditelji neposredno kontaktiraju s policijom i dobivaju potrebne informacije i potreba za većom međusobnom komunikacijom roditelja i policije, s ciljem prevencije neprihvatljivog ponašanja mladih.

Na edukacijama se također pokazalo da se najčešće zablude roditelja odnose na:

prvi doticaj školske djece i mladeži s drogom,
kažnjavanje ovisnika – dilera,
neprihvaćanje ovisnika bolesnom osobom,
represivno policijsko postupanje prema ovisnicima (dilerima) i
nerazumijevanje termina dekriminalizacije i legalizacije «lakih droga».

Primjeri roditeljskih zabluda:

Djeci i mladima drogu nude čudni i nepoznati tipovi koji se zadržavaju oko škole.
Ovisnike treba pokupiti s ceste, strpati u zatvore i poslati na prisilni rad.
Narkoman je kriminalac (dila drogu), zašto se troši novac za liječenje kriminalaca?
Zašto su legalizirane “lake droge”?