> Predmeti  > Povijest
Što radimo...

Susret s Aleksandrom Velikim

Autor: knjiznica bukovac, 12. 3. 2019.

Ako želite upoznati osvajača i vojskovođu Aleksandra Velikog pročitajte susret s Aleksandrom koji je opisala učenica Mare Vitez.

Susret s Aleksandrom Velikim

Bok! Nećeš nikada pogoditi što mi se dogodilo. Bila sam sa svojom obitelji na ljetovanju u Africi, Egiptu. Čudo se dogodilo zadnji dan. Navečer sam se željela sama prošetati oko piramida i sfinge. Misleći se vratiti u hotel, čujem da netko iza mene plače. Zovi me ludom jer sam na drugom kontinentu u stranoj državi, koja ima potpuno drugu kulturu prišla strancu koji je naoružan i pitala: ,,Je li sve uredu?“ na što mi je on odgovorio ,,Ne!” (Ne pitaj kako, cijelu noć sam koristila prevoditelj da možemo pričati.) No dosta o meni, ‘ajmo o strancu. Stranac izgleda kao da živi u helenističkom dobu. Pitala sam ga za ime i rekao je da se zove Aleksandar Veliki. Pogledala sam ga od glave do pete i iskreno mu rekla da je vrlo malen za njegove godine. Aleksandar se uvrijedio i počeo mi je pričati o svojem životu.

Dakle Aleksandar je bio sin Filipa ll. Kratka povijest Filipa ll. je da je osvojio Grčku, ali su ga ubili i nakon njega došao je na vlast Aleksandar. Puno ime mu je Aleksandar lll. ali skraćeno Aleksandar.

Naš Aleksandar je bio ratni tip i išao je osvojiti Perziju. Bilo ti je to ovako: Aleksandar lll. protiv Darija lll. tadašnjeg perzijskog vladara. Aleksandar je vodio bitke kod rijeke Granik 334. g. pr. Kr. i završilo je 1 : 0 za Aleksandra, ali je Darije pobjegao. Zatim je ušao u Egipat i postao faraon. To znači 2 : 0 za Aleksandra. Nakon što je bio faraon ide se Aleksandar prošetati do Mezopotamije gdje je došlo do  bitke kod Gaugamele 331. pr. Kr. Aleksandar je porazio Darija lll. i njihova borba je završila 3 : 0. “Zgodno!” rekla sam, “Aleksandar III. je 3 puta pobijedio, a Darije III. je 3 puta izgubio!” No Darije lll. je pobjegao na istok gdje ga je ubio jedan od njegovih satrapa kojeg je Aleksandar odmah dao pogubiti jer se bojao da bi i njega jednoga dana mogao izdati. Nakon toga je dobio nadimak Veliki jer je od četiri države napravio jednu. Mislila sam pobjeći od čovjeka koji samo tako napada i pokorava ljude ali onda je počeo pričati o ljubavi, a volim slušati glupu dramu pa sam ostala. Rekao mi je da se oženio s perzijskom kraljevnom Roksanom i rekao je svojim vojnicima da se i oni ožene s Perzijankama što su nazvali ženidba Europe i Azije. Babilon je proglasio glavnim gradom jer je bio najljepši. Ali Aleksandar je htio još osvajati. Vjerovalo se da nakon rijeke Ind nema više zemlje ne znajući da još ima 4 kontinenata koje bi trebalo pokoriti da budeš kralj svijeta.

Vojnici su ga molili da se vrate jer su bili jako umorni i iscrpljeni. Aleksandar je bio tužan ali znao je da se njegovi vojnici moraju odmoriti. Ispalo je da je i Aleksandar bio umoran jer se razbolio. Zadnje što je zapamtio je bilo da je zaspao i probudio se u sarkofagu ispod pijeska.

Malo sam objasnila 2019. g. i svako je krenuo svojim putem, ja u hotel, a on negdje smiren jer je nekome ispričao svoju priču. A ja, ja sam se nazvala Mare Ludom zbog razgovora s naoružanim strancem iz nekog drugog vremena.

Mare Vitez, 5. c

> Predmeti  > Povijest