UPISI U NASTAVU INFORMATIKE 7. i 8. RAZREDI

Autor: Darko Leskovar, 29. 8. 2019.

Poštovani roditelji,

molimo Vas da do ponedjeljka 2.9.2019 godine potvrdite vašim razrednicima svih 7.-ih i 8.-ih razreda, pohađa li Vaše dijete nastavu informatike u sljedećoj šk.god. 2019./20120.

Apeliramo da  porazgovarate s Vašim djetetom o upisu. Informatika postaje postepeno nezaobilazno obvezan predmet pogotovo jer se specifična znanja upotrebljavaju i u drugim predmetima. Bitno je naglasiti da će biti organizirane više grupa koje nisu sastavljene po kriteriju razreda, kako bi se prilagodili potrebama učenika koji daleko stanuju ili imaju druge obaveze. Također je dodatno predviđena napredna grupa za učenike koji žele više naučiti, te je za njih predviđen napredniji nastavni program s naglaskom na programiranje i robotiku.

U nastavku se nalazi kratak motivacijski sažetak o nastavi Informatike a koji se oslanja na smjernice reforme školstva - ŠKOLE ZA ŽIVOT!

Poštovani roditelji,

informatika je predmet čiji se sadržaji mijenjaju najviše od svih predmeta u školi. Može se kazati da nas već na mjesečnoj bazi preplavljuju nove tehnologije, servisi, aplikacije, programi, igre bilo na računalima ili mobitelima. Vaša djeca, htjela to ili ne, okružena su informacijskom olujom – Internet stvari - koju se može ili ignorirati ili njome ovladati i na taj način ulaziti u – ŠKOLU ZA ŽIVOT.

Ove je šk. god. 2019./2020. pripremljen potpuno izmijenjen sadržaj i pristup učenju za nastavni predmet Informatika, a koji je usmjeren na razvoj digitalnih kompetencija, programiranja i snalaženja u suvremenom e-društvu. Namjera je ovom reformom da naši učenici budu konkurentni i na domaćem tržištu rada i globalno. Stari nastavni materijali i sadržaji iz 1999. odlaze u povijest.

Nastavni predmet informatika je već obvezan predmet za učenike 5. i 6. razreda, a za učenike 7. i 8. razreda informatika ostaje izborni predmet. Dolaskom u srednju školu ponovno postaje obvezan. U daljnjim fazama reforme uvest će se obvezna informatika postepeno u sve razrede osnovne škole.

Svi učenici 5.-ih i 7.-ih razreda dobivaju tablete u privatno-edukacijske svrhe (suradničko istraživanje, provjera domaće zadaće itd.)

Nastava informatike će se održavati prema novom kurikulumu, udžbenici su potpuno izmijenjeni-digitalizirani, puno je truda uloženo u prilagodbu nastavnog sadržaja. Za djecu su osmišljeni moderni i zanimljivi metodički pristupi kroz kvizove, igrifikaciju, komunikaciju itd.

Navedeno se može pregledati na stranicama izdavača knjiga (Školska knjiga - eSfera, Profil-Klett, Sysprint). Informatika od 5.-8. razreda izvodi se u novoj modernoj informatičkoj učionici, u online (oblak) okruženju, te se usvajaju kompetencije koje su neophodne i u učenju predmetnog sadržaja iz drugih premeta (međupredmetne teme). Vaši učenici će dobiti znanja kako se u daljnjem školovanju u srednjoj školi, te evtl. na fakultetu, suočiti sa  zahtjevima 21. stoljeća u profesionalnom, društvenom i osobnom životu što podrazumijeva da je učenik sposoban rješavati kompleksne probleme. Vaša djeca bez digitalnih kompetencija i znanja iz Informatike neće imati šanse na tržištu rada, a neće imati niti jednake mogućnosti sudjelovanja u društvenom životu 21. stoljeća jer već sada se za većinu sadržaja predviđa upotreba i znanje velikog broja aplikacija, servisa, programa, IKT tehnolije itd.

U tom kontekstu osposobljenosti za život i rad u 21. stoljeću provodi se i digitalna transformacija škola, koja podrazumijeva digitalizaciju koja je u službi zdravog pedagoškog pristupa i u suglasju s dobi učenika.

Uzevši u obzir gore navedeno, apeliramo  na roditelje 7.-ih i 8.-ih razreda da porazgovarate s Vašim djetetom, te javite do ponedjeljka 2.9.2019 Vašem razredniku/razrednici dajete li suglasnost za upis u nastavu informatike.

Srdačan pozdrav

Darko Leskovar