> Knjižnica

Dobro došli na stranicu knjižnice OŠ Bukovac! Katalog knjižnice

Za vrijeme online nastave nastala je i virtualna knjižnica  - mrežna stranica koju su uredile knjižničarke, a sadrži mnoštvo korisnih sadržaja. Kliknite i pronađite nešto vama zanimljivo za čitanje!

Na policama možete pronaći nove zanimljive slikovnice i romane koje možete posuditi uz lektirni naslov.

Ovdje možete pratiti novosti i događanja u našoj knjižnici, a svoje prijedloge i pohvale šaljite nam na knjiznica.bukovac@gmail.com  smiley

Popis potrebnih naslova za knjiznicu.docx

Vijesti iz knjižnice

Projekt "Čitamo mi, u obitelji svi" - ČMUOS

Autor: knjiznica bukovac, 20. 9. 2012.

Osnovna škola Bukovac od ove se školske godine priključuje projektu "Čitamo mi, u obitelji svi", koji se u organizaciji Hrvatske mreže školskih knjižničara uspješno provodi na nivou države u više od 130 škola.

U projektu sudjeluju učenici 3.c razreda sa svojom učiteljicom Marijom Veronkicom Cvjetković, dok su koordinatori projekta školski knjižničari Rahela Frelih, Ante Krištić i Mateja Murković. Pripreme za projekt kreću od listopada, a sam projekt provodit će se tijekom drugog polugodišta.

Učenici 3.a i 3.b razreda sa svojim učiteljicama Damirom Črep-Gavrilović i Ljiljanom Popović sudjelovat će u sličnom probnom projektu, ali na razini škole.

Kako projekt funkcionira?

Projekt je osmišljen po načelu "putovanja" knjižnične naprtnjače od jednog do drugog učenika 3. razreda. Svake srijede ždrijebom ili prema unaprijed utvrđenom rasporedu knjižničnu naprtnjaču dobiva jedan od zainteresiranih učenika. Knjižnična naprtnjača gostuje u obitelji učenika tjedan dana, a u njoj se nalazi komplet od 8 knjiga iz različitih područja: dječja beletristika, slikovnice, strip, beletristika, popularno-znanstvena knjiga, priručnik za roditelje, knjige o kvalitetnom provođenju vremena, hrvatskoj povijesti itd. Roditelji i djeca određuju svaki dan barem 15 minuta ili pola sata za čitanje i razgledavanje knjiga iz naprtnjače. Tako mogu čitati knjige na više načina:

• pola priče čita dijete, a pola priče njegov roditelj

• dijete čita svojim članovima obitelji na glas

• roditelji čitaju svojoj djeci

• skupno svi istodobno čitaju različite knjige u tišini itd.

Važno je da svi članovi obitelji tih tjedan dana čitaju barem jedan ulomak, poglavlje ili pjesmu i međusobno razgovaraju o pročitanomu. Važno je da se druže u intimnoj aktivnosti zajedničkog čitanja. Nakon pročitanih odlomaka prokomentiraju pročitano i skreću djeci pažnju na zanimljive i vrijedne dijelove. Osim knjiga, u naprtnjači se nalazi i bilježnica u koju učenici sa svojim ukućanima upisuju svoje dojmove tijekom čitanja. Po osobnoj želji roditelji i djeca  ukrašavaju svoje stranice dojmova, crtaju o pročitanom i fotografiraju se, pišu pjesmu ili sastavak, i sl.

Sedmi dan, učenik koji je vratio naprtnjaču u školu i predao sljedećem zainteresiranom, dobiva priliku u nekoliko minuta drugim učenicima prepričati sve lijepo i zanimljivo što mu se dogodilo tijekom proteklih nekoliko dana kad su u njegovoj obitelji svi članovi čitali knjige iz knjižnične naprtnjače.

Školski knjižničar na kraju projekta knjige iz knjižnične naprtnjače stavlja na police knjižnice na ponovno čitanje ili za druge učenike, roditelje i nastavnike. Zatim se odaberu tri najljepša dojma iz svakog ruksaka i stavljaju na mrežne stranice škole i projekta. Sastavlja se završno izvješće o realiziranom projektu s naglaskom na pojedine teškoće, probleme i s prijedlogom poboljšanja. Završno izvješće i priznanja dostavljaju se svim sudionicima.

Provedbom ovog projekta roditeljima se skreće pozornost na važnost svladavanja tehnike čitanja, motivira ih se i upućuje kako da pomognu svojoj djeci u svladavanju tehnike čitanja, senzibilizira ih se za sklonost školskoj knjižnici i školskom knjižničaru, te se skreće pozornost na to da knjižnica nije samo prostorija u kojoj se posuđuju knjige, već nudi niz drugih usluga.

Objašnjenje za roditelje

> Knjižnica